Skandynawskie stolice połączy sieć stacji ładowania EV

Skandynawskie stolice połączy sieć stacji ładowania EV
Fot. Fortum Charge & Drive
REKLAMA

Fortum zbuduje sieć stacji szybkiego ładowania samochodów elektrycznych, która połączy stolice Norwegii, Szwecji i Finlandii. Wkrótce podróż elektrykiem na tej trasie ma trwać tyle samo, ile tradycyjnym autem.

Wywodzący się z Finlandii koncern energetyczny postawi punkty ładowania dla samochodów elektrycznych na trasie między Oslo, Sztokholmem i Helsinkami, celując w obsługę modeli EV z zasięgiem ponad 300 km, które mają wkrótce pojawić się na ryku – Fortum szacuje, że takie auta będą w sprzedaży już na początku przyszłego roku.

Fortum podkreśla, że pojawienie się na drogach samochodów z takim zasięgiem w połączeniu z możliwością uzupełnienia energii z szybkich stacji ładowania umożliwi skrócenie czasu przejazdu na tej trasie do czasu, którego do pokonania tego dystansu potrzebują obecnie tradycyjne auta.

Jednostkowa moc ładowarek ma wynosić od 150 do 350 kW i mają one obsługiwać wszystkie dostępne na rynku modele elektryków.

Pierwsze cztery stacje tego typu mają stanąć na trasie między skandynawskimi stolicami jeszcze w tym roku.

Fiński koncern jest szczególnie aktywny w zakresie elektrycznej mobilności w Norwegii, która jest największym rynkiem samochodów elektrycznych w Europie i w której po drogach jeździ już ponad 100 tys. samochodów elektrycznych.

W Norwegii Fortum prowadzi pilotażowy projekt mający pokazać możliwości wykorzystania podłączonych do punktów ładowania aut elektrycznych, których baterie posłużą w razie potrzeby do zbilansowania sieci. Projekt obejmuje ponad 100 punktów ładowania.

Zbudowana w krajach nordyckich sieć o nazwie Charge & Drive składa się z 1,2 tys. stacji ładowania, z których 450 jest określanych przez Fortum jako stacje szybkiego ładowania – ich moc wynosi 50 kW.

Fortum jest aktywny również na polskim rynku. Ostatnio fiński koncern podpisał porozumienie o współpracy z Energą, na mocy którego ma dostarczyć oparty na chmurze system obsługi stacji ładowania samochodów elektrycznych. Przejście na pracę w oparciu o nowe oprogramowanie od Fortum zaplanowane jest na ten miesiąc.

Fortum zapewnia, że oparty na technologii chmurowej system Charge & Drive umożliwia zdalny monitoring oraz aktualizację punktów ładowania, pozwala także na łatwe dokonywanie opłat za ich wykorzystanie.

Koncern wywodzący się z Finlandii zapowiedział w ubiegłym roku budowę globalnej sieci stacji ładowania EV. Strategia Fortum ma być dwutorowa. Z jednej strony fiński koncern chce budować własne punkty ładowania, a z drugiej strony chce realizować takie przedsięwzięcia we współpracy z innymi firmami – wstępne porozumienia w tym zakresie Fortum zawarło już z kilkunastoma europejskimi koncernami energetycznymi.

Fortum utrzymuje, że jego celem jest przejście na produkcję energii wyłącznie ze źródeł odnawialnych, a obecnie wytwarza z OZE już 65 proc. energii. Koncern energetyczny informował w ubiegłym roku, że zgromadził w tym celu fundusze warte 9 mld dolarów, a 1 mld dolarów chce wydać wyłącznie na inwestycje w elektrownie fotowoltaiczne i wiatrowe. Już teraz ponad 60 proc. energii produkowanej przez Fortum nie wiąże się z jakąkolwiek emisją CO2.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Luis |
A w Polsce milion samachodow na wungiel.
Tytti |
Taka stacja przydałaby się u nas. Póki co cieszmy się, że są fajne oferty fotowoltaiki dla firm ;)

Giełda OZE

Ziemia pod PV lub wiatr. Działki; 20, 30, 40 i 56 ha

Ziemia pod PV lub wiatr. Działki; 20, 30, 40 i 56 ha. Klasa ziemi IV-VI. Lubelskie i Podkarpackie. D czytaj dalej...

Sprzedam projekt FW 1 MW z pozwoleniem na budowę

Sprzedam projekt FW 1 MW z pozwoleniem na budowę. kontakt 607 64 64 64 czytaj dalej...

Sprzedaż dokumentacji pod budowę elektrowni PV 0,5 MW z wygraną aukcją (394 zł)

Sprzedam pełną dokumentację wraz z pozwoleniem na budowę i wygraną aukcją ( 394 zł.) na budowę elekt czytaj dalej...

Ekipa montażowa poszukuje zleceń

Doświadczona ekipa montażowa poszukuje zleceń na montaże PV. Zlecenia w centralnej Polsce bez kosztó czytaj dalej...