„Kontrowersyjny” zakup niemieckiego ministra

„Kontrowersyjny” zakup niemieckiego ministra
Fot. Maurizio Pesce, flickr cc
REKLAMA

Minister środowiska jednego z niemieckich landów będzie jeździć jedną z najdroższych wersji elektrycznej Tesli Model S. Niemieckie media uznały ten zakup za kontrowersyjny bynajmniej nie dlatego, że to auto elektryczne, ale ze względu na fakt, że auto dla służb publicznych kraju będącego motoryzacyjną potęgą nie zostało zakupione u żadnego z rodzimych producentów. 

Przedstawiciele niemieckiego rządu federalnego i władz poszczególnych landów z reguły korzystają z niemieckich aut. Z tego zwyczaju wyłamał się minister środowiska kraju związkowego Nadrenia-Północna Westfalia, Johannes Remmel, zamawiając elektryczną Teslę Model S w wersji S90 D.

Zakup samochodu rozwijającego prędkość 100 km w niecałe 4,5 s. i kosztującego 110,3 tys. EUR zwrócił uwagę niemieckich mediów.

Ministerstwo środowiska landu Nadrenia-Północna Westfalia (Landesamt für Natur-, Umwelt und Verbraucherschutz – LANUV) tłumaczy, że Tesla Model S była jedynym modelem, który spełnił przetargowe kryteria w zakresie minimalnego zasięgu, umożliwiającego długodystansowe podróże.

W połowie 2016 r. niemiecki rząd uruchomił federalny program dopłat do zakup samochodów elektrycznych z budżetem na poziomie 1,2 mld euro. Przyjęte w tym programie kryterium maksymalnej ceny dofinansowywanego auta na poziomie 60 tys. euro, wykluczyło z gry Teslę i jej Model S, na co zresztą oficjalnie narzekał amerykański koncern.

W odpowiedzi na zasady niemieckiego programu subsydiów Tesla wprowadziła program leasingu tańszej wersji Modelu S, w ramach którego niemieccy klienci mogą płacić za użytkowanie tego auta niecałe 500 euro miesięcznie i który umożliwi objęcie ich programem federalnych dopłat.

Ponadto, w tym roku Tesla ma uruchomić produkcję kosztującego około 35 tys. USD Modelu, a niemieccy producenci, którzy w końcu zabrali się na poważnie za wdrożenie do swojej oferty samochodów z napędem elektrycznym, będą mieć też konkurencję ze strony innego amerykańskiego producenta General Motors, który wprowadza na rynek równie tani elektryczny model Chevrolet Bolt (być może doczekamy się także sprzedaży tego auta pod marką Opel).

Ostatnio Tesla zawęziła swoje relacje z Niemcami, przejmując jedną z niemieckich firm, Grohmann Engineering, która specjalizuje się w wytwarzaniu linii produkcyjnych dostarczanych m.in. dla Daimlera i BMW. Grohmann Engineering współpracował wcześniej także z Teslą w zakresie budowy Modelu 3.

Przy okazji wizyty w Niemczech i ogłoszenia przejęcia Grohmann Engineering Elon Musk zasygnalizował, że chce ulokować w Europie swoją fabrykę, która będzie produkować baterie i całe auta elektryczne. – Nie ma wątpliwości, że w dłuższym terminie Tesla będzie mieć przynajmniej jedną – może dwie albo trzy – europejskie fabryki samochodów i baterii – zapewnił szef Tesli.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
dfd |
A co nas to interesuje !!
hm |
Lepszy jest oczywiście samochód z VAG z ekologicznym silinikiem Diesla, który dzięki specjalnej aplikacji spełni każdą normę Euro, łącznie z tymi jeszcze nieistniejącymi.
lech |
bałwany , zamiast iść w węgiel jak Becia i pisokomuna...
Marek |
W Niemczech jest taka sama korupcja jak wszędzie. Przetargi są ustawione zawsze pod produkty rodzime i nikt spoza Niemiec niema szans na wygraną. Niemiecki system przetargów publicznych jest tak samo skorumpowany i hermetyczny jak system Polski, tj. z góry wiadomo jest kto dany przetarg wygra i kto będzie dane przedsięwzięcie realizował. Media tutaj się zainteresowały zakupem ministra dlatego, bo nie kupił Mercedesa, BMW czy Audi (VW). Samochód niemieckiego producenta mógłby nawet kosztować milion EUR i to nie wzbudziłoby zdziwienia mediów. Tutaj jednak minister się wyłamał i kupił nie niemiecki samochód zatem niemieckie skorumpowane media go opluwają.
EcoSolar.pl |
@Marek To prawda. Szkoda, że cały zarząd UE jest skorumpowany i nie zniosą ceł na moduły PV z Chin. Jest tak tylko dlatego, że niektóre firmy robią interes kosztem obywateli Unii Europejskiej.

Giełda OZE

Poszukuję Inwestora 2MW PV i 2MW Biogazownia

Inwestycja zlokalizowna w okolicach Zielonej Gory, posiadamy 3 lokalizacje pod biogazownie łącznie m czytaj dalej...

Sprzedam 600 kW PV na dachu

Sprzedam spółkę celową. 600 kW PV na dachu z przyznaną dotacją i wygraną aukcją. czytaj dalej...

Biogazownię rolniczą

Sprzedam biogazownię rolniczą o mocy 0,8 MWh czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV 0,99 MW

Chcielibyśmy zaproponować Państwu sprzedaż projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy 0,99 MW. Proje czytaj dalej...