Polska elektryczna ofensywa w Finlandii

Polska elektryczna ofensywa w Finlandii
Fot. Ekoenergetyka-Polska
REKLAMA

Na ulice fińskiego Tampere wyjechały pierwsze autobusy elektryczne polskiego producenta Solaris. Regularne kursy pasażerskie rozpoczęły cztery nowe Urbino 12 electric, które będą ładowane z systemów ładowania dostarczonych przez inną polską firmę Ekoenergetyka-Polska. 

Solaris podpisał umowę na dostawę czterech autobusów elektrycznych z operatorem komunikacji publicznej w Tampere (TKL) 23 grudnia 2015 roku. Dokładnie rok później wszystkie zamówione pojazdy zabrały na pokład pasażerów i rozpoczęły obsługę bezemisyjnej linii numer 2.

Uroczysty wyjazd autobusów na linię uświetniła obecność Świętego Mikołaja, który na chwilę opuścił pobliską Laponię, aby promować elektromobilność w fińskim mieście Tampere.

Całkowicie bezemisyjne Solarisy zakupione przez TKL są wyposażone w baterie High Energy o pojemności 240 kWh. Energia w nich uzupełniana jest za pomocą systemu ładowania pantografowego oraz poprzez tradycyjne złącze plug-in do ładowania nocą na terenie zajezdni.

Firma Solaris do tej pory sprzedała już ponad 100 autobusów elektrycznych, które jeżdżą m.in. w Austrii, Czechach, Hiszpanii, Niemczech, Szwecji i w Polsce oraz od kilku dni w Finlandii. Tylko w ostatnich tygodniach Solaris podpisał umowy z PKM Jaworzno oraz MPK Kraków na dostawy łącznie 42 autobusów elektrycznych.

Autobusy elektryczne poruszające się po fińskim Tampere obsłużą ładowarki dostarczone przez polskiego producenta Ekoenergetyka-Polska. 

Dostarczona przez polską firmę ładowarka quickPOINT City Charger o mocy 300 kW została uruchomiona na jednej z pętli autobusowych. Wyposażone w pantograf urządzenie umożliwia szybkie i automatyczne doładowywanie autobusów elektrycznych podczas ich czterominutowych postojów na końcu trasy. 

Ładowarka ładuje zgodnie z międzynarodowymi normami ładowania pojazdów elektrycznych prądem stałym 61851-23 oraz 61851-24 i jest kompatybilna z większością marek autobusów elektrycznych na rynku europejskim. Urządzenie ładować będzie cztery autobusy elektryczne Urbino 12 firmy Solaris.

Ekoenergetyka-Polska dostarczyła również robiony na zamówienie miasta słup ładujący podłączony do ładowarki, do którego przymocowany został system ładowania za pomocą pantografu. Zbudowany ze stali nierdzewnej słup swoim kształtem dopasowuje się do architektury miasta, a dzięki niebieskiemu oświetleniu LED, w które został wyposażony, wizualnie informuje mieszkańców o procesie ładowania autobusu elektrycznego.

Nocne ładowanie autobusów zapewniać będą dodatkowo cztery ładowarki o mocy 20 kW quickPOINT Depot Chargers od Ekoenergetyki, które zainstalowano na zajezdni autobusowej.

– Cieszymy się, że nasze ładowarki uczestniczą w pierwszym projekcie autobusów elektrycznych w Tampere. Ładowarka na pętli zapewnia autobusom szybkie doładowania podczas ich pracy pokazując, że dzięki infrastrukturze ładowania nawet w bardzo zimnym klimacie autobusy elektryczne są w pełni operacyjne.Zaufanie okazane nam przez fińskich partnerów jest dla nas ważne i potwierdza pozycję naszych urządzeń na rynku europejskim. To nasz drugi projekt infrastruktury ładowania dla autobusów elektrycznych w Finlandii, ale na pewno nie ostatni – komentuje prezes Ekoenergetyki-Polska Bartosz Kubik.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Zyzio |
Ha! Wspieram takie inicjatywy całym sercem. Tak samo fotowoltaikę dla firm.
GOLENIÓW |
BRAWO!
TTTT |
Jak ogrzewane są autobusy ? Ile procent energii idzie na ogrzewanie ?

Giełda OZE

Sprzedam lokalizacje pod utworzenie klastra

Lokalizacja pod utworzenie klastra. Pracujaca elektrownia wiatrowa o mocy 600 kW, 3 projekty fotowol czytaj dalej...

Udziały EIG Ekologiczna Elektrownia 2 sp. z o.o.

Sprzedam 200 udziałów w pracującej od 2016 roku elektrowni wiatrowej GAMESA G58 850kW w miejscowośc czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV z wygraną aukcją

Sprzedam projekt o mocy 0.6MW z wygraną aukcją na poziomie 397,40 zł. czytaj dalej...

Projekty PV na sprzedaż

Sprzedam dwa projekty elektrowni fotowoltaicznej o mocy 1000 kW każdy, wraz z pozwoleniem na budowę czytaj dalej...