Energa uruchamia kolejną stację ładowania elektryków

Energa uruchamia kolejną stację ładowania elektryków
Fot. Energa
REKLAMA

Energa od trzech lat rozbudowuje największą w regionie publiczną sieć ładowania i jedyną, która pozwala na szybkie, trwające do pół godziny, uzupełnienie akumulatora. Najnowszy terminal to jedna z pierwszych w Polsce stacji multistandardowych, która pozwala ładować wszystkie dostępne na rynku modele aut elektrycznych. 

Energa informuje, że nowo otwarty szybki terminal pozwala ładować wszystkie dostępne na rynku modele aut elektrycznych, a dzięki jego uruchomieniu, punkt ładowania pod kompleksem biurowym Olivia Business Centre w Gdańsku stał się pierwszym w Polsce punktem ładowania, na który składają się dwa szybkie terminale.

Terminal pozwala na jednoczesne ładowanie dwóch pojazdów, przy czym jeden z nich musi ładować się szybko prądem stałym, a drugi wolniej prądem zmiennym.

W przypadku podłączenia dwóch samochodów do złącz prądu stałego, ładowanie będzie odbywało się jedno po drugim, w kolejności podłączenia. Wszystkie informacje dotyczące sposobu rozpoczęcia ładowania użytkownik znajdzie na wyświetlaczu terminala.

Wcześniej Energa uruchomiła w Trójmieście jeszcze dwa szybkie i dwa półszybkie punkty ładowania, które znajdują się na stacjach Lotos w Gdańsku i Gdyni oraz przed urzędami miasta Sopotu i Gdańska.

Udostępniona przez Energę w Trójmieście sieć ładowania składa się obecnie z sześciu terminali. Cztery z nich pozwalają na szybkie ładowanie, czyli uzupełnienie 80 proc. baterii w czasie krótszym niż pół godziny. Na pozostałych dwóch ładowanie zajmuje od dwóch do czterech godzin.

Energa zapewnia, że sieć jest publicznie dostępna, a za korzystanie z ładowarek nie pobiera się na razie żadnych opłat. Jedynym warunkiem korzystania z terminali jest wyrobienie karty identyfikacyjnej, którą można zamówić poprzez stronę emobility.pl. Dzięki niej firma analizuje sposób korzystania z punktów ładowania. Dane wskazują m.in., w jaki sposób rozwijać sieć. Karta umożliwi w przyszłości także dokonywanie płatności za ładowanie auta.

Sieć ładowania aut elektrycznych została uruchomiona przez należącą do Grupy Energa spółkę Enspirion, która od czterech lat prowadzi prace badawczo-rozwojowe w obszarze elektrycznej mobilności. Dotychczasowe działania podjęte przez Enspirion objęły budowę pilotażowej sieci punktów ładowania, organizację floty EV, testowanie systemu IT umożliwiającego zdalne zarządzanie terminalami oraz badania behawioralne.

Energa informuje, że Enspiron jako pierwsza firma w Polsce przeprowadziła kompleksowe badania polskich użytkowników aut elektrycznych. W ciągu trzech ostatnich lat Enspirion udostępnił ponad pół tysiącu użytkowników flotę dziesięciu aut elektrycznych i wykreował w ten sposób grupę konsumentów, która w naturalnych warunkach dopiero pojawi się na rynku. W czasie badań użytkownicy przejechali blisko 400 tys. km, a firma zebrała dane, które mają pozwolić na dalsze rozwijanie wybranych modeli biznesowych.

red. gramwzielone.pl 

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
KońRafał |
Przeczytałem do końca i dalej nie wiem, jaką moc mają te ładowarki.

Giełda OZE

Sprzedam poniemiecką Turbinę Francis

Sprzedam zabytkową poniemiecką turbinę wodną Francisa . Turbina o mocy 100 kWh jest na chodzie , obl czytaj dalej...

Sprzedam MEW 90/250 kWh Dolnośląskie

Elektrownia wodna znajduje się na Dolnym Śląsku - Świeradów Zdrój na rzece Kwisa ze spadem 8,2 m , T czytaj dalej...

Zatrudnie fachowca do Enercona E32

Witam zatrudnie kogoś do naprawy E32 tzn.hamulce i ogólna elektronika,typu wymiana tyrystora lub zna czytaj dalej...

Inwerter SMA SB5000TL-20 60 sztuk

Mam do sprzedania Inwertery SMA SB5000TL-20 60 sztuk Inwertery nowe ,orginalnie zapakowane, nie uż czytaj dalej...