Fortum buduje innowacyjną sieć ładowania elektryków

Fortum buduje innowacyjną sieć ładowania elektryków
Fot. Fortum
REKLAMA

Fortum buduje innowacyjną instalację ładowania pojazdów elektrycznych na parkingu wielopoziomowym w centrum Oslo. Ma tam powstać system baterii, który pozwoli na uniknięcie przeciążeń sieci energetycznej w momentach największego zapotrzebowania na ładowanie pojazdów. Do dyspozycji klientów udostępnione zostanie ponad 100 stacji ładowania. 

Fortum zapewnia, że wdrażane w Oslo rozwiązanie pozwoli na instalację kompleksowych stacji ładowania pojazdów elektrycznych na parkingach, bez konieczności drogiej i czasochłonnej przebudowy lokalnej sieci energetycznej. Ma to umożliwić wykorzystanie magazynów energii, które ograniczą konieczność korzystania z dodatkowej energii z sieci w okresach zwiększonego zapotrzebowania.

Baterie w naszej instalacji będą przez cały czas powoli magazynowały energię, a w momentach największego zapotrzebowania posłużą do ładowania samochodów elektrycznych. Jesteśmy przekonani, że to jeden z najbardziej innowacyjnych systemów ładowania na całym świecie – komentuje Jan Haugen Ihle, Country Manager of Fortum Charge & Drive Norway.

Nowy system ładowania Fortum w Oslo powstaje w kooperacji z właścicielem lokalnego parkingu wielopoziomowego. System ładowania zostanie otwarty jeszcze w tym miesiącu i będzie nadal rozwijany na początku 2017 r.

Stolica Norwegii realizuje strategię mającą na celu między innymi ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 50 proc. do roku 2020 i o 95 proc. do roku 2030, w stosunku do poziomów z 1990 roku.

Kilka tygodni temu Fortum informował o planach budowy „pierwszej globalnej” sieci ładowania samochodów elektrycznych. Do końca tego roku koncern z Finlandii ma zainstalować pierwsze 1000 punktów ładowania samochodów elektrycznych, z czego połowę będą stanowić stacje szybkiego ładowania.

Strategia Fortum jest dwutorowa. Z jednej strony wywodzący się z Finlandii koncern chce budować własne punkty ładowania, a z drugiej strony chce realizować takie przedsięwzięcia we współpracy z innymi firmami – wstępne porozumienia w tym zakresie Fortum zawarło już z 13 koncernami energetycznymi m.in. z Norwegii, Szwecji, Finlandii, Islandii, Wielkiej Brytanii i chce zwiększyć tą liczbę do 20 do końca roku.

W celu rozwijania rozwiązań dla elektrycznej motoryzacji, a także np. dla systemów zarządzania produkcją i poborem energii, Fortum przejął szwedzką firmę Info24 AB, która działa w obszarze tzw. Internet of Things.

Fortum utrzymuje, że jego celem jest przejście na produkcję energii wyłącznie ze źródeł odnawialnych, a obecnie wytwarza z OZE już 65 proc. energii. Koncern energetyczny informował kilka miesięcy temu, że zgromadził w tym celu fundusze warte 9 mld dolarów, a 1 mld dolarów chce wydać na inwestycje w elektrownie fotowoltaiczne i wiatrowe.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
EkspertOZE |
I to jest jedyna słuszna droga, baterie do ładowania EV to jest znakomity pomysł, to moze zapewnić szybkość ładowania (bateriel litowe nie mają problemu z ładowaniem 100A) i nie będzie powodowało konieczności budowania transformatorów przy każdej stacji łądowania EV - ale t tylko tam - chyba nasz biedny kraj na to nie stać...(wydaliśmy wszsytko na 13 i 14stki), My będziemy mieli stacje łądowania przy Elektrociepłowniach węglowych (zby zwiększyć ich spalanie węgla). Jedno tam załadowanie autka będzie starczało na powrót do domu i "chwcit" .... bo po co więcej ? LIczy się u nas dobry pomysł (zwiększenie konsumpcie czasrnej energii) i nowoczesne wykonanie (elektromobilność), jak za komuny -)
Adula |
Oby więcej takich aut. I biznesów zasilanych energią z fotowoltaiki. Wtedy mamy świetlaną przyszłość przed sobą.

Giełda OZE

Projekt PV 1MW z prekwalifikacją

Sprzedam Projekt lub spółka celowa 1MW , wybudowany słup i złącze , dzierżawa 2,3 ha z możliwością czytaj dalej...

Zestawy PV hybrydowe ON/OFF GRID: TRINA SOLAR 270W +SKYMAX Hybrid (EN50438)

Kolejny huragan zerwał przewody i nie możesz korzystać z urządzeń elektrycznych? Mamy na to sposób: czytaj dalej...

Trafostacja 0.96MW

szukamy wykonawca zaprojektować, budować i połączyć do sieci PV trafostację 0,96MW w okolicach Suw czytaj dalej...

Firma z doświadczeniem w montażu instalacji PV przyjmie zlecenia

Firma EKO WIND przyjmie zlecenia na montaż instalacji fotowoltaicznych na terenie woj. mazowieckiego czytaj dalej...