Fortum buduje innowacyjną sieć ładowania elektryków

Fortum buduje innowacyjną sieć ładowania elektryków
Fot. Fortum

Fortum buduje innowacyjną instalację ładowania pojazdów elektrycznych na parkingu wielopoziomowym w centrum Oslo. Ma tam powstać system baterii, który pozwoli na uniknięcie przeciążeń sieci energetycznej w momentach największego zapotrzebowania na ładowanie pojazdów. Do dyspozycji klientów udostępnione zostanie ponad 100 stacji ładowania. 

Fortum zapewnia, że wdrażane w Oslo rozwiązanie pozwoli na instalację kompleksowych stacji ładowania pojazdów elektrycznych na parkingach, bez konieczności drogiej i czasochłonnej przebudowy lokalnej sieci energetycznej. Ma to umożliwić wykorzystanie magazynów energii, które ograniczą konieczność korzystania z dodatkowej energii z sieci w okresach zwiększonego zapotrzebowania.

Baterie w naszej instalacji będą przez cały czas powoli magazynowały energię, a w momentach największego zapotrzebowania posłużą do ładowania samochodów elektrycznych. Jesteśmy przekonani, że to jeden z najbardziej innowacyjnych systemów ładowania na całym świecie – komentuje Jan Haugen Ihle, Country Manager of Fortum Charge & Drive Norway.

REKLAMA

Nowy system ładowania Fortum w Oslo powstaje w kooperacji z właścicielem lokalnego parkingu wielopoziomowego. System ładowania zostanie otwarty jeszcze w tym miesiącu i będzie nadal rozwijany na początku 2017 r.

Stolica Norwegii realizuje strategię mającą na celu między innymi ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 50 proc. do roku 2020 i o 95 proc. do roku 2030, w stosunku do poziomów z 1990 roku.

REKLAMA

Kilka tygodni temu Fortum informował o planach budowy „pierwszej globalnej” sieci ładowania samochodów elektrycznych. Do końca tego roku koncern z Finlandii ma zainstalować pierwsze 1000 punktów ładowania samochodów elektrycznych, z czego połowę będą stanowić stacje szybkiego ładowania.

Strategia Fortum jest dwutorowa. Z jednej strony wywodzący się z Finlandii koncern chce budować własne punkty ładowania, a z drugiej strony chce realizować takie przedsięwzięcia we współpracy z innymi firmami – wstępne porozumienia w tym zakresie Fortum zawarło już z 13 koncernami energetycznymi m.in. z Norwegii, Szwecji, Finlandii, Islandii, Wielkiej Brytanii i chce zwiększyć tą liczbę do 20 do końca roku.

W celu rozwijania rozwiązań dla elektrycznej motoryzacji, a także np. dla systemów zarządzania produkcją i poborem energii, Fortum przejął szwedzką firmę Info24 AB, która działa w obszarze tzw. Internet of Things.

Fortum utrzymuje, że jego celem jest przejście na produkcję energii wyłącznie ze źródeł odnawialnych, a obecnie wytwarza z OZE już 65 proc. energii. Koncern energetyczny informował kilka miesięcy temu, że zgromadził w tym celu fundusze warte 9 mld dolarów, a 1 mld dolarów chce wydać na inwestycje w elektrownie fotowoltaiczne i wiatrowe.

red. gramwzielone.pl