Słowacy zbudują ogólnopolską sieć ładowania elektrycznych aut

Słowacy zbudują ogólnopolską sieć ładowania elektrycznych aut
Punkt ładowania samochodów elektrycznych w Galerii Mokotów. Fot. Greeneway
REKLAMA

Słowacka firma Greenway Infrastructure rozpoczyna budowę pierwszej ogólnopolskiej sieci publicznych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Pierwszą stację ładowania uruchomiono dzisiaj w warszawskiej Galerii Mokotów. Pierwszego ładowania elektrycznego pojazdu w sieci dokonali dziś Peter Badik, współzałożyciel Greenway Infrastructure, a także wiceminister energii  Michał Kurtyka.

Greenway zapewnia, że jej sieć stacji szybkiego ładowania obejmie 75 publicznie dostępnych punktów ładowania pojazdów elektrycznych, zlokalizowanych w pobliżu autostrad i głównych dróg w całej Polsce.

Dobór lokalizacji ma umożliwić posiadaczom pojazdów napędzanych prądem poruszanie się po terenie całego kraju i sprawić, że główne polskie drogi staną się tzw. zielonymi korytarzami.

Stacja zlokalizowana w Galerii Mokotów ma pozwalać na ładowanie jednocześnie dwóch samochodów. Jednorazowe ładowanie odbywać się będzie w średnim czasie ok. 30 minut, czyli zdecydowanie szybciej niż w większości ładowarek publicznie dostępnych do tej pory w Polsce.

Greenway informuje, że wciąż szuka miejsc do instalowania swojej infrastruktury i przyjmuje oferty od właścicieli gruntów i zarządców nieruchomości na terenie całej Polski.

Pojazdy elektryczne to bez wątpienia technologia przyszłości w motoryzacji. Jesteśmy dumni, że nasza firma sprowadza jej najnowocześniejsze osiągnięcia do Polski. Projekt na taką skalę i o takim zasięgu może być przełomowym impulsem rozwojowym, który wesprze rynek pojazdów elektrycznych w Polsce, wpływając istotnie na poprawę stanu środowiska i gospodarki – powiedział Peter Badik z Greenway. – Cieszymy się, że elektromobilność została doceniona przez Ministerstwo Energii w Planie Rozwoju Elektromobilności, co daje przewidywalność na rozwijającym się rynku pojazdów i infrastruktury.

Cieszę się, że nasze działania w obszarze elektromobilności spotykają się z tak pozytywną reakcją ze strony przedsiębiorców, w tym inwestorów zagranicznych, którzy traktują Polskę jako wiarygodnego partnera. Projekt który dziś startuje wpisuje się w nasze działania w ramach Pakietu na Rzecz Czystego Transportu i stanowiący jego część Plan Rozwoju Elektromobilności – powiedział wiceminister energii Michał Kurtyka. – Mam nadzieję, że ten pierwszy tego typu projekt będzie inspiracją dla kolejnych inicjatyw, które przyczynią się do rozwoju ekosystemu transportu elektrycznego w Polsce. Będziemy się im przyglądać uważnie i z życzliwością – dodał.  

Realizacja projektu, który finansowany jest przy wsparciu funduszy europejskich, potrwa dwa lata. Sieć tworzona przez Greenway połączy Polskę z istniejącymi szlakami ładowania pojazdów elektrycznych w całej Europie. Projekt będzie rozwijany wzdłuż głównych korytarzy transportowych w Polsce, ze wschodu na zachód i z południa na północ. Zielony korytarz ma połączyć kraj z sąsiadami, od Bałtyku po Adriatyk, wchodząc w skład sieci obejmującej aż 12 proc. terenu kontynentalnej Europy i dostępnej dla 60 milionów mieszkańców.

Planowane lokalizacje stacji ładujących samochody elektryczne w sieci Greenway w Polsce: 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Andy |
taaak, rozwój polskiego przemysłu i nauki.
fan EVC |
Zdaje się, że ministerstwo miało promować polskie firmy w rozwoju elektromobilności (mamy takie). Ale jak to w pis, najpierw naobiecywać a potem zrobić dokładnie coś innego. Słomiana inwestycja. Nie będę prorokiem jak już dziś powiem, że wielka "kupa" z tego będzie. Nie, że się czepiam ale z mapki widać, że o trasie ze Szczecina do Gdańska jak zwykle zapomnieli.
PL |
Słowacka firma??? Polacy nie potrafią ??? Czy o co chodzi?
Luis |
Jak by to Polacy budowali, to by wyszlo jak z autrostradami.Najdrozsze punkty ladowania na swiecie.

Giełda OZE

Poszukuję Inwestora 2MW PV i 2MW Biogazownia

Inwestycja zlokalizowna w okolicach Zielonej Gory, posiadamy 3 lokalizacje pod biogazownie łącznie m czytaj dalej...

Sprzedam 600 kW PV na dachu

Sprzedam spółkę celową. 600 kW PV na dachu z przyznaną dotacją i wygraną aukcją. czytaj dalej...

Biogazownię rolniczą

Sprzedam biogazownię rolniczą o mocy 0,8 MWh czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV 0,99 MW

Chcielibyśmy zaproponować Państwu sprzedaż projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy 0,99 MW. Proje czytaj dalej...