Sosnowiec kupi autobusy elektryczne

Sosnowiec kupi autobusy elektryczne
Fot. Solaris
REKLAMA

Sosnowiec jest kolejnym miastem na Śląsku, który stawia na elektryczną komunikację miejską. W planach miejskiej spółki odpowiadającej za ten obszar jest zakup trzech elektrycznych autobusów. Transformację komunikacji miejskiej w woj. śląskim w kierunku EV umożliwia unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego dla tego województwa.

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu ogłosiło przetarg na zakup trzech autobusów miejskich o napędzie elektrycznym, o długości całkowitej zawierającej się w przedziale od 11,8 metra do 12,15 metra, wraz z dedykowanym systemem ładowania z magazynu energii. Szacunkowa wartość zamówienia to 6,06 mln zł netto.

W warunkach przetargu znajdziemy warunek gwarantowanego zasięgu przy pełnym naładowaniu, w szerokim zakresie temperatur, niezależnie od liczby włączonych urządzeń pokładowych, przy maksymalnym napełnieniu i niezależnie od trasy, na poziomie 120 km. 

Sosnowiec będzie drugim śląskim miastem, które korzysta z autobusów elektrycznych. W ubiegłym miesiącu Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie podpisało umowę na dostawę 16 autobusów elektrycznych. Zamówienie, które wyceniono na 35,2 mln zł i które ma być zrealizowane w przyszłym roku, obejmuje dziewięć przegubowych Urbino nowej generacji (18-metrowych), trzy dwunastometrowe pojazdy – nowy Urbino electric, a także cztery autobusy klasy midi o długości 8,9 metra.

Dzięki wcześniejszemu zamówieniu liczba autobusów elektrycznych w Jaworznie wzrośnie do 23. Więcej o rozwoju elektrycznej mobilności w Jaworznie w artykule: Jaworzno polskim liderem w elektrycznym transporcie miejskim.

We wrześniu br., dzięki unijnemu dofinansowaniu, które sięgnęło aż 85 proc. kosztów kwalifikowanych, Sosnowiec podpisał umowy na zakup aż 78 autobusów. Wśród nich jest 25 hybryd Volvo 7900 LH (cena jednego autobusu to 1,449 mln zł netto), 10 hybryd Volvo 7900 LAH (cena jednostkowa to 2,229 mln zł), 24 autobusy Solaris Urbino 12 (wartość jednego autobusu to 0,911 mln zł), a także 19 autobusów Mercedes-Benz Conecto G (cena jednego autobusu to 1,217 mln zł).

Wartość całego projektu realizowanego przez PKM Sosnowiec, który zostanie dofinansowany z RPO dla woj. śląskiego, to 103,555 mln zł netto.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla woj. śląskiego na zakup niskoemisyjnych autobusów, budowę węzłów przesiadkowych i systemów zarządzania ruchem zapewniono budżet w wysokości 560 mln zł. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
kapi |
Firmy z panelami fotowoltaicznymi, autobusy elektryczne - świetna wizja nowoczesnego miasta :)

Giełda OZE

3kW OFF GRID /ON GRID :zestawy hybrydowe PV: TRINA SOLAR 270W +SKYMAX Hybrid (EN50438)

Kolejny huragan zerwał przewody energetyczne? Brak prądu... ..UPS przestał działać? Aby zabezpiecz czytaj dalej...

SPRZEDAM PRĄD

Sprzedam energię elektryczną z farmy wiatrowej. Produkcja 3000-5000 MW rocznie. Preferowana stała ce czytaj dalej...

Sprzedaż 100 udziałów sp.z.o.o , OZE fotovoltaica łącznie 4,7 MW, dotacje ,aukcje

Spółka z.o.o sprzeda 100 udziałów Spółka działa od 4 lat na rynku OZE , prowadzi obecnie 4 projekty czytaj dalej...

Przygotowanie Pełnej Dokumentacji Projektowej Farma Fotowoltaiczna

Przygotowujemy pełną dokumentację projektową do budowy Elektrowni Fotowoltaicznych wraz z kwalifikac czytaj dalej...