Duże zainteresowanie rozwojem technologii dla EV

Duże zainteresowanie rozwojem technologii dla EV
Fot. Dominic Alves, flickr cc

Rząd dopiero przygotowuje program rozwoju elektrycznej motoryzacji, jednak polscy przedsiębiorcy już szykują na niego swoją odpowiedź. Świadczy o tym duże zainteresowanie programem Innomoto, w ramach którego Narodowe Centrum Badań i Rozwoju dofinansuje przedsięwzięcia z zakresu e-mobilności.

Pula środków z Innomoto to 250 mln złotych. Producenci z branży będą mogli przeznaczyć je m.in. na robotyzację linii montażowych, tworzenie inteligentnych systemów logistycznych, nowe technologie spawania laserowego czy łączenia kompozytów, opracowanie prototypów ultralekkich aut lub samochodów autonomicznych.

Autorzy najlepszych projektów będą mieli możliwość przedstawienia swoich pomysłów podczas paneli, w skład których wchodzić będą eksperci branżowi z Polski i zagranicy. Poziom dofinansowania pojedynczego projektu może sięgnąć 80 proc.

REKLAMA

Pierwotnie termin składania wniosków w programie Innomoto określono na 21 listopada br., jednak wobec dużego zainteresowania tym programem termin wydłużono do 20 stycznia 2017 r.

Jak informuje „Puls Biznesu”, wśród podmiotów, które chcą zgłosić swoje aplikacje do programu Innomoto, jest m.in. zespół z Akademii Morskiej w Gdyni, który już ma na koncie opracowanie elektrycznych wersji Fiatów Panda, które zostały zakupione przez koncerny energetyczne Tauron i Energa.

REKLAMA

O dużym zainteresowaniu rozwojem technologii dla elektrycznej motoryzacji informuje też na łamach „PB” spółka Ele-DriveCo., która opracowuje napędy dla EV i do której zaczęli zwracać się chętni zainteresowani współpracą.

„PB” informuje, że nad pojazdami elektrycznymi pracuje także m.in. Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, która przygotowała już m.in. prototyp wojskowej, elektrycznej amfibii.

Zgodnie z założeniami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dofinansowanie projektów przez NCBR ma zmotywować przedsiębiorców do tworzenia i rozbudowy własnych działów badawczo-rozwojowych oraz prac nad nowymi technologiami. Program ma posłużyć także zachęcaniu firm z branży motoryzacyjnej do rozszerzenia współpracy z krajowymi ośrodkami naukowymi w formie podwykonawstwa.

 Prototypy samochodów bez kierowcy, ultralekkie pojazdy czy układy napędowe do e-busów – to przykłady innowacyjnych projektów, które będą mogły otrzymać dofinansowanie w ramach Innomoto – nowego programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – komentował Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, informując o uruchomieniu programu Innomoto.

– Program Innomoto stworzyliśmy w odpowiedzi na głos środowiska biznesu. Wspólnie postawiliśmy diagnozę i zaproponowaliśmy receptę w postaci wsparcia finansowego dla realizacji dwóch szczegółowych celów. Pierwszym jest wzrost innowacji produktowych i technologicznych w branży motoryzacyjnej, drugim – zwiększenie aktywności polskich firm motoryzacyjnych w zakresie B+R – wyjaśnia prof. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

red. gramwzielone.pl