Fakt, z którym dzisiaj już nikt nie dyskutuje

Fakt, z którym dzisiaj już nikt nie dyskutuje
Wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Fot. Ministerstwo Rozwoju

Ministerstwo Rozwoju zorganizowało konferencję pt. Motoryzacja kołem zamachowym polskiej gospodarki, poświęconą głównie branży motoryzacyjnej, innowacjom i programowi elektryfikacji transportu publicznego. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa pojazdów elektrycznych i niskoemisyjnych.

W konferencji udział wzięła wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz, która mówiąc o autobusach elektrycznych stwierdziła, „że to przyszłość, to fakt, z którym już dzisiaj nikt nie dyskutuje”.

[Rządowy program] e-BUS zakłada dynamiczny rozwój polskiej gospodarki w segmencie produkcji autobusów elektrycznych. Polskie firmy, produkujące już dzisiaj autobusy elektryczne cieszące się dobrą opinią użytkowników w Polsce, Europie i na świecie, mają szansę stać się liderami w tym obszarze – mówiła wiceminister Jadwiga Emilewicz podczas panelu poświęconego elektrycznemu transportowi miejskiemu.

REKLAMA

Temat konferencji nawiązuje do planów resortu rozwoju, który wraz z resortem energii przygotowuje projekt strategii rozwoju elektromobilności w Polsce, a także nawiązuje do głównej strategii gospodarczej kraju, którą firmuje minister Mateusz Morawiecki.

W Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju określono 5 filarów wzrostu gospodarczego Polski. Pierwszym z nich jest reindustrializacja.  Program e-Bus jest jednym z ważnych elementów tego filaru – dodała Emilewicz.

REKLAMA

Ministerstwo Rozwoju przypomina, że w Europie produkuje się ok. 35 tys. autobusów rocznie, a Polska jest drugim co do wielkości producentem z roczną produkcją ok. 4 tys. autobusów. Obok rodzimych firm jak Solaris, Solbus, Autosan, w Polsce działają fabryki MAN, Volvo i Scanii.

W konferencji uczestniczył też wiceminister energii Michał Kurtyka, który w ME odpowiada za rozwój elektrycznej motoryzacji.

W tej chwili dobiegają końca konsultacje propozycji opracowanych przez nas w ramach Pakietu na Rzecz Czystego Transportu. Chcemy aby dialog dotyczący kierunków rozwoju elektromobilności miał charakter stały. Dlatego będziemy rozmawiać ze wszystkimi zainteresowanymi tym tematem. (…)Władze lokalne potrzebują wsparcia w zakresie budowy infrastruktury i obsługi baterii. Konieczne jest wypracowanie nowych modeli biznesowych w tym obszarze – mówił wiceminister Kurtyka w kontekście rozwoju niskoemisyjnego transportu w miastach.

Równolegle z konferencją, dla wszystkich zainteresowanych dostępna była wystawa pojazdów elektrycznych i niskoemisyjnych na parkingu przed budynkiem Ministerstwa Rozwoju, podczas której prezentowane były samochody z elektrycznym lub alternatywnym źródłem napędu. Organizatorem wystawy był Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego.

red. gramwzielone.pl