Toyota Prius będzie mieć na dachu ogniwa słoneczne

Toyota Prius będzie mieć na dachu ogniwa słoneczne
Toyota Prius w wersji z ogniwami słonecznymi. Fot. Youtube
REKLAMA

Kolejna generacja najpopularniejszego na świecie samochodu hybrydowego zostanie wyposażona w ogniwa słoneczne, które zostaną umieszczone na jego dachu i będą dodatkowym źródłem zasilania elektrycznego silnika.

Nowa generacja najpopularniejszej na świecie hybrydy została zaprezentowana podczas targów motoryzacyjnych w Tokio. Japończycy nie podali jednak jeszcze ceny nowego Priusa.

Prius PHV w wersji z ogniwami słonecznymi będzie sprzedawany w Japonii i Europie. Toyota ma na razie problem z uruchomieniem sprzedaży w USA, ponieważ funkcjonujące tam przepisy wymagają większej wytrzymałości dachów aut, której jak na razie solarny dach Priusa nie spełnia. Japończycy szukają rozwiązań pozwalających na wzmocnienie dachu Priusa PHV, aby był zgodny z amerykańskimi przepisami. Wcześniej wprowadzą jednak na rynek w USA nową wersję Priusa o nazwie Prime.

Zasięg nowej generacji Priusa PHV na naładowanej baterii ma wynosić przynajmniej 60 km. To ponad dwa razy więcej niż w poprzedniej wersji. Zastosowanie ogniw słonecznych ma przełożyć się na mniejsze zużycie paliwa. Oszczędności są szacowane przeciętnie na 10 proc. Wykorzystanie ogniw pozwoli na ładowanie silnika elektrycznego nie tylko podczas jazdy, ale także podczas postojów, nawet gdy samochód nie będzie podłączony do gniazdka.

Toyota to największy na świecie producent aut z napędem hybrydowym. W ciągu 19 lat od premiery pierwszego seryjnego samochodu hybrydowego, modelu Prius, Toyota sprzedała już ponad 9 milionów hybryd. Ostatni milion firma osiągnęła w ciągu zaledwie 9 miesięcy.

Jak zapewnia japoński koncern, do wzrostu sprzedaży w ostatnim roku przyczyniły się premiery kolejnych hybryd. Na globalnym rynku zadebiutowała czwarta generacja Priusa oraz RAV4 w wersji hybrydowej. W Chinach pojawiły się spalinowo-elektryczne wersje Corolli i Levina, zaś w Japonii, gdzie hybrydy stanowią już połowę sprzedaży Toyoty, podwójny napęd otrzymał minivan Sienta. Obecnie w ofercie marki znajdują się 34 modele hybrydowe dostępne w 90 krajach, w tym jedna hybryda plug-in.

gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
IXI |
Słaby ten Prius ale to dobrze, że rozwój motoryzacji idzie w tym kierunku. Z czasem samochody elektryczne będą na poziomie Tesli X ale w cenie przystępnej.
Łukasz |
Ja mam priusa z PV od 2012 roku jakby co
AUDI |
W Audi A8 w szyber dachu już od dawna jest PV - lecz na inne cele, aby uruchomić wiatraczki w środku i przewietrzyć kabinę :)
PV |
Pewnie cienkowarstwowe od Solar Frontier.
SPS |
Pewnie więcej jak 300W z takiego dachu nie wyciągnie ale dobre i to. Masz kilkudniowy wyjazd, zostawiasz auto na parkingu, wracasz po powrocie i baterie na 100% naładowane! :o)

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...