Kraków chce mieć swoją wypożyczalnię miejskich elektryków

Kraków chce mieć swoją wypożyczalnię miejskich elektryków
Fot. Gramwzielone.pl

Kraków to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce i Europie. Walcząc ze źródłami zanieczyszczeń władze stolicy Małopolski zapowiadają uruchomienie wypożyczalni samochodów elektrycznych. Ich wykorzystanie przyczyni się do ograniczenia emisji spalin.

Kraków podejmuje działania mające na celu ograniczenie tzw. niskiej emisji generowanej głównie przez domowe piece na paliwa stałe. Zgodnie z podjętą decyzją, wszystkie tego rodzaju paleniska w stolicy Małopolski mają zostać zastąpione do 2019 r. przez bardziej ekologiczne źródła ciepła.

Jak podała właśnie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), Kraków należy do czołówki najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce i Europie. Średnioroczne stężenie pyłu PM2,5 w krakowskim powietrzu wynosi 37 mikrogramów na m3, a odsetek nowotworów płuc spowodowanych  przez smog w Krakowie jest szacowany przez WHO na 16-20 proc.

REKLAMA

Źródłem tzw. niskiej emisji w miastach jest też transport. Władze Krakowa chcą teraz ograniczyć emisję spalin samochodowych poprzez budowę miejskiej wypożyczalni samochodów elektrycznych, z których będą mogli korzystać mieszkańcy.

Jak informuje miejski portal Krakow.pl, w ramach wypożyczalni ma być do dyspozycji 100 samochodów, z czego 35 dwuosobowych, 50 samochodów klasy A i 15 małych samochodów dostawczych.

REKLAMA

Każdy punkt w ramach miejskiej wypożyczalni ma posiadać od dwóch do pięciu miejsc postojowych i umożliwiać jednoczesne ładowanie minimum trzech pojazdów. 

Aby udogodnić korzystanie z miejskich elektryków, krakowski magistrat chce dopuścić pozostawianie ich nie tylko na specjalnie oznaczonych parkingach, ale także na dowolnym parkingu lub w wyznaczonym miejscu parkingowym, w przypadku gdy poziom baterii umożliwi przejechanie kolejnemu użytkownikowi minimum 50 km

Dodatkowo elektryki mają zyskać przywileje w ruchu miejskim m.in. dzięki możliwości poruszania się po buspasach, w strefach ograniczonego ruchu czy dzięki korzystaniu ze stref bezpłatnego parkowania.

Gmina Kraków ma teraz ogłosić dialog techniczny i konsultacje, a po ich przeprowadzeniu rozpocznie się postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego. Firmy zainteresowane współpracą w zakresie uruchomienia oraz zarządzania miejską wypożyczalnią samochodów elektrycznych mogą do 6 czerwca 2016 roku zgłaszać chęć udziału w dialogu technicznym.

Kraków to nie pierwsze polskie miasto planujące budowę miejskiej wypożyczalni ekologicznych aut. Warszawa planuje uruchomienie wypożyczalni na 500 samochodów, a Wrocław ogłosił już postępowanie, którego celem jest wybranie partnera prywatnego, który zawrze z gminą Wrocław umowę PPP na uruchomienie i zarządzanie miejską wypożyczalnią samochodów elektrycznych. Jej uruchomienie wrocławscy urzędnicy zapowiadali wcześniej na przełom 2016/2017 r. 

gramwzielone.pl