Daimler wyda 500 mln euro na fabrykę magazynów energii

Daimler wyda 500 mln euro na fabrykę magazynów energii
Fot. Daimler

Motoryzacyjny potentat poinformował, że jeszcze w tym roku ruszy z budową drugiej fabryki, w której będzie produkować baterie litowo-jonowe mogące znaleźć zastosowanie w domowych magazynach energii czy w autach napędzanych energią elektryczną.

Należąca do niemieckiego potentata spółka Deutsche ACCUmotive już teraz produkuje baterie litowo-jonowe w mieście Kamenz, położonym we wschodnich Niemczech, niedaleko Budziszyna.

Daimler wyda na rozbudowę jej zdolności produkcyjnych w Kamenz 500 mln euro. Dzięki tej inwestycji powierzchnia, na której Deutsche ACCUmotive produkuje systemy magazynowania energii, zwiększy się z 20 tys. m2 do 60 tys. m2.

REKLAMA

Niemiecki koncern chce w nowym zakładzie produkować baterie, które znajdą zastosowanie m.in. w elektrycznych i hybrydowych modelach marek Mercedes-Benz i Smart, a także w nowych produktach z zakresu magazynowania energii.

Rozpoczęcie budowy nowej fabryki przewidziano na jesień 2016 r., a jej uruchomienie na lato 2017 r.

REKLAMA

Aby zbliżyć się do elektrycznych aut kontynuujemy duże inwestycje w kluczowe komponenty. (…) To podkreśla nasze zobowiązanie do ekspansji w zakresie elektrycznej motoryzacji – komentuje dr Dieter Zetsche, szef Daimlera. 

Daimler informuje o pracach nad technologią magazynowania energii już od dłuższego czasu. W tym celu kupił w ubiegłym roku specjalizują się w tej technologii spółkę Deutsche ACCUmotive. Pierwsze domowe magazyny energii tej marki mają wkrótce pojawić się na rynku.

Deutsche ACCUmotive wprowadzi na rynek domowe magazyny energii w wariantach 2,5 kWh i 5,9 kWh. Ich pojemność może zostać zwiększona jednak nawet do 20 kWh.

Skalowalność tych systemów pozwala na wykorzystanie baterii litowo-jonowych w dużym przemyśle do stabilizowania sieci i łagodzenia szczytowego zapotrzebowania, a także na zastosowanie ich w gospodarstwach domowych, na przykład w  połączeniu z instalacjami fotowoltaicznymi. Systemy magazynowania Mercedes-Benz przeznaczone do zastosowania w gospodarstwach domowych można już zamawiać i wkrótce będą instalowane u klientów we współpracy z wybranymi partnerami. W obszarze przemysłowym do sieci zostaną podłączone systemy o mocy 29 MW – informuje w komunikacie Daimler.

Spółka Deutsche ACCUmotive powstała w 2009 r., a obecnie należy w całości do Daimlera. Siedziba firmy mieści się w Nabern koło Stuttgartu, a zakład produkcyjny jest zlokalizowany w Kamenz. Spółka zatrudnia 380 pracowników, z czego 260 w Kamenz. Od uruchomienia produkcji w 2012 r. Deutsche ACCUmotive wytworzył już ponad 70 tys. baterii litowo-jonowych.

gramwzielone.pl