Kraków testuje elektryczną nagrodę w konkursie ECO-MIASTO

Kraków testuje elektryczną nagrodę w konkursie ECO-MIASTO
Zastępca Prezydenta Krakowa Tadeusz Trzmiel i Renault ZOE. Fot. ECO-MIASTO

Samochód elektryczny Renault ZOE, który Kraków otrzymał jako nagrodę w konkursie ECO-MIASTO, został już przekazany władzom miasta. Urzędnicy będą mogli przez miesiąc testować możliwości samochodu, co może pomóc w opracowaniu przez samorządowców programu rozwoju miejskich sieci ładowania.

Projekt ECO-MIASTO organizuje Ambasada Francji w Polsce, we współpracy z Renault Polska, SAUR Polska, Grupą EDF reprezentowaną przez EDF Polska, DK Energy oraz TIRU, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz firmami Saint-Gobain, Schneider Electric i Krajową Agencją Poszanowania Energii.

Kraków zwyciężył w konkursie ECO-MIASTO w kategorii mobilność zrównoważona. W nagrodę otrzymał nagrodę ufundowaną przez Renault Polska i EDF Polska, którą jest samochód elektryczny Renault ZOE do testów na okres 1 miesiąca.

REKLAMA

Zastępca Prezydenta Miasta ds. Inwestycji i Infrastruktury Tadeusz Trzmiel stwierdził, że przyznana nagroda wpisuje się w podejmowane przez Gminę Miejską Kraków działania w zakresie promowania ekologicznych pojazdów. Miasto w listopadzie 2014 r. podjęło uchwałę dotyczącą wprowadzenia obniżonych opłat za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania dla właścicieli samochodów elektrycznych i hybrydowych. Na podstawie identyfikatora możliwy jest również wjazd i parkowanie tych pojazdów w strefie ograniczonego ruchu.

REKLAMA

Oprócz dostępnych obecnie komercyjnych stacji do ładowania pojazdów elektrycznych w przyszłym roku planowane jest uruchomienie terminali do ładowania pojazdów elektrycznych przy budynkach Urzędu Miasta, na ogólnodostępnych parkingach i przy galeriach handlowych, tak aby ich właściciele mogli bez większych utrudnień przemieszczać się po mieście.

Każde miasto ma swoje indywidualne wyzwania i związane z nimi potrzeby w kwestii mobilności zrównoważonej. Zastosowanie technologii elektrycznej w miastach wpływa pozytywnie zarówno na jakość powietrza i poziom emisji, jak również na redukcję hałasu oraz zmniejszenie natężenia ruchu poprzez wprowadzenie systemów car-sharingu.

Renault we współpracy z władzami Rzymu przeprowadziło badanie wpływu pojazdów elektrycznych na poprawę jakości powietrza w mieście. Okazało się, że wprowadzenie 20% pojazdów elektrycznych w śródmieściu i 10% w obszarze podmiejskim ma ogromny wpływ na stężenie szkodliwych substancji w powietrzu. Obliczono, że np. stężenie dwutlenku azotu spadłoby nawet do 45% w częściach miasta o dużym natężeniu ruchu.  

ECO-MIASTO