Zielona Góra: stacja ładowania EV zasilana zieloną energią

Zielona Góra: stacja ładowania EV zasilana zieloną energią
Fot. Uniwersytet Zielonogórski, Telewizja UZ

W ramach wspólnego polsko-niemieckiego projektu realizowanego przez uczelnie i magistraty z Zielonej Góry oraz Cottbus testowane są możliwości wykorzystania elektrycznej motoryzacji i domów energooszczędnych. Naukowcy z uczelni w Zielonej Górze i Cottbus będą mogli dzięki nim opracować rozwiązania pozwalające na optymalizację wykorzystania samochodów elektrycznych i energooszczędnych systemów dla domów jednorodzinnych.

Realizację wspólnego projektu Zielonej Góry i Cottbuss rozpoczęto w 2012 roku. Na jego realizację pozyskano dofinansowanie z Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska – Brandenburgia 2007-2013. Umowę o dofinansowanie podpisano w maju 2012 r. Całkowita wartość projektu, który realizowano przez 36 miesięcy, wyniosła ponad 1,076 mln euro.

Projekt „Pokonywać granice poprzez wspólne inwestowanie w przyszłość” miał na celu m.in. sprawdzenie możliwości zastosowania elektrycznej motoryzacji i budowy infrastruktury do jej zasilania. Na terenie Uniwersytetu Zielonogórskiego i Brandenburskiego Technicznego Uniwersytetu  w Cottbus powstały stacje szybkiego ładowania, z pomocą których naładowanie osobowego elektryka zajmuje tylko do 15 minut, a busa – do godziny. Ze stacji mogą korzystać mieszkańcy obu miast.

REKLAMA

Terminale są zasilane energią z OZE – ze znajdujących się obok paneli fotowoltaicznych i minielektrowni wiatrowej. Nadwyżki energii będą wykorzystywane do zasilania laboratoriów na obu uczelniach.

Dzięki realizacji unijnego projektu zakupiono też pojazd do przewozu maks. 17 osób, w którym wymieniono napęd na elektryczny i który będzie kursować między Zieloną Górą i Cottbus. W busie zamontowano baterie o pojemności 80 kWh, dzięki którym może on przejechać na pojedynczym ładowaniu do 180 km.

REKLAMA

W stacjach ładowania zastosowano technologię umożliwiającą także oddawanie energii z baterii samochodowych do sieci.

Drugim obszarem współpracy uczelni z Zielonej Góry i Cottbuss były prace nad modelowymi domami energooszczędnymi.

W Parku Naukowo-Technologicznym zielonogórskiego uniwersytetu powstały dwa pilotażowe domy jednorodzinne o jednakowej kubaturze i ustawieniu, z czego jeden bazuje na konstrukcji murowanej, a drugi na drewnianej. Oba zawierają m.in. wentylację mechaniczną, gruntowe wymienniki ciepła oraz instalacje fotowoltaiczne. Ich parametry będą na bieżąco monitorowane przez naukowców, aby w ten sposób uzyskać dane do opracowania optymalnych, komercyjnych rozwiązań dla domów energooszczędnych.

Parametry stacji ładowania, zużycia energii przez elektrycznego busa, a także parametry budynków energooszczędnych, które powstały na Uniwersytecie w Zielonej Górze można śledzić na bieżąco na stronie internetowej zielona-energia.uz.zgora.pl

gramwzielone.pl