Sunny Horizon: zlot pojazdów elektrycznych Żyrardów – relacja

Sunny Horizon: zlot pojazdów elektrycznych Żyrardów – relacja
Nissan Leaf, zlot pojazdów elektrycznych. Źródło: Sunny Horizon

{więcej}W dniach 10 – 11 maja 2014 roku w Żyrardowie na torze kolarskim przy ul. Stefana Żeromskiego 13 odbył się czwarty zlot wszelkiego rodzaju pojazdów elektrycznych. W tym roku Żyrardów znów podjął się zorganizowania zlotu pojazdów EV.

Organizatorem był Tomasz Wierzchoń, który na tę okazję specjalnie zbudował wodzidełko zasilane prądem z paneli fotowoltaicznych. Kolejka do przejażdżki była długa, z mała przerwą na awarię ogumienia.


Właściciel pojazdu z organizatorem podczas naprawy dętki. Źródło: Sunny Horizon
 
Zlot tegoroczny, tak jak poprzednie, miał charakter mniej oficjalny, przypominający raczej biwak, piknik, niż oficjalne spotkania w hotelach, czy innych lokalizacjach. Chodziło o umożliwienie bardziej koleżeńskiego poznania się ludzi zajmujących się tego typu pojazdami, poznanie na stopie bardziej prywatnej.

REKLAMA

Dużą kategorię stanowiły jednoślady:






 Źródło: Sunny Horizon
 
W zlocie wzięły udział osoby zajmujące się budowaniem i przerabianiem pojazdów spalinowych i innych na pojazdy elektryczne, producenci pojazdów EV, producenci akumulatorów, dostawcy energii elektrycznej nastawieni na budowanie infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych oraz wszelkie inne osoby i instytucje zainteresowanie rozwojem tego rodzaju napędu w Polsce i na świecie.
 



 
Źródło: Sunny Horizon
 
Wszystkie pojazdy cechował napęd cichy, niewydzielający spalin i dość tani, jeśli chodzi o codzienną eksploatację.



Elektryczny Buggy – o tym pojeździe pisaliśmy w reaklcji z targów w Warszawie. Źródło: Sunny Horizon
 
Polską myśl techniczną w niemieckim wydaniu stanowił elektryczny Trabant.

REKLAMA


Źródło: Sunny Horizon
 
Zlot odbył się na terenie toru kolarskiego, już praktycznie nieużywanego przez kolarzy ze względu na zniszczoną nawierzchnię, nadający się jednak do jazd testowych i reklamowych. Zlot miał charakter biwaku, na terenie trawiastym można było rozbić namioty i poznać się w bardziej kameralny sposób, niż to bywa zazwyczaj. Na terenie toru był do dyspozycji prąd 1 i 3 fazowy, uczestnictwo w zlocie było darmowe.
 
Ciekawą propozycją był czterokołowiec EV4 to elektryczny 4 kołowy pojazd. Został skonstruowany z myślą, jako alternatywna forma przemieszczania się po zakorkowanym mieście.


Źródło: Sunny Horizon

Cecha, która wyróżnia pojazd EV4 z pośród wielu innych tego typu konstrukcji to unikalny pneumatyczny system przechyłu w zakręcie i amortyzacji. Posiada 4 koła, ale w odróżnieniu od reszty pojazdów dwuśladowych potrafi przechylać się w zakręcie tak samo jak pojazd jednośladowy motocykl, rower lub skuter. Jazda tym pojazdem dostarcza niepowtarzalnych wrażeń. Prowadzi się go bardzo łatwo. Cztery koła powodują, że stabilność EV4 jest dużo wyższa, niż stabilność pojazdów jednośladowych. Pneumatyczne zawieszenie sprawia, że tłumienie nierówności, a co za tym idzie komfort jazdy jest nieporównywalnie wyższe jak w klasycznym pojeździe jedno lub dwuśladowym. Kierujący ma wrażenie, że dosłownie płynie po powierzchni. Pojazd EV4 posiada przekładnie na paskach zębatych co sprawia, że jest bardzo cichy. Tarczowy hydrauliczny system hamulcowy powoduje bardzo skuteczne hamowanie.

Został zaprojektowany i zbudowany w firmie, która zajmuje sie budową i serwisowaniem małych dwu miejscowych awionetek. Wiele rozwiązań konstrukcyjnych jest zapożyczonych z przemysłu lotniczego. Wykonany w 90% z lotniczego aluminium przy użyciu obrabiarek CNC sterowanych komputerem.
 
Parametry EV4:

Napęd: silniki 2 x 500w
Przekładnie: pasek zębaty
Akumulator: 36v 40AH li-ion
Hamulce: hydrauliczne tarczowe na 4 koła
Szerokość 60cm
Długość 150cm
System przechylania i amortyzacji 4 siłowniki pneumatyczne
Waga: 60kg
Zasięg: 70-100km
Prędkość: 40km/h

 
Konstruktor EV4, Jacek Skopiński. Źródło: Sunny Horizon
 
Firma Jacka Skopińskiego – AERO SERVICE – buduje obecnie następne prototypy, pracuje nad projektem wózka inwalidzkiego, a w niedalekiej przyszłości kilka wersji specjalnych takich jak wersja do gry w golfa, pojazd dla kuriera i poczty, jak również posiada pełne plany do budowy katamaranu o kadłubach alu z napędem fotowoltaicznym, Salmo Solar.
 

Źródło: Sunny Horizon

Sunny Horizon, prosument.polska@o2.pl