W Poznaniu najprawdopodobniej najszybsze ładowanie na świecie

W Poznaniu najprawdopodobniej najszybsze ładowanie na świecie
EkoEnergetyka-Polska

Kolejne miasto w Polsce, które stawia na zeroemisyjny transport publiczny, to Poznań. Zielonogórska firma Ekoenergetyka-Polska wraz z partnerem ZU Instaltech wykonała tam prace projektowe oraz uruchomiła stacje ładowania, które mają umożliwiać ładowanie miejskich autobusów w rekordowym tempie.

Ekoenergetyka-Polska podpisała umowę z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacji z Poznania w zeszłym roku. Kontrakt zakłada, że w stolicy Wielkopolski elektryczne autobusy będzie zasilać 16 stacji ładowania o łącznej mocy ponad 2,2 MW. Infrastruktura pojawi się w trzech lokalizacjach.

Na dworcu autobusowym Jana III Sobieskiego będą działać dwie dwustanowiskowe stacje ładowania pantografowego o mocy 540 kW każda. Kolejne miejsce to dworzec autobusowy Garbary, gdzie powstanie jednostanowiskowa stacja ładowania pantografowego o mocy 270 kW. Trzecią lokalizacją jest zajezdnia przy ul. Warszawskiej i tam pojawią się dwustanowiskowe stacjonarne, zajezdniowe stacje ładowania o mocy 80 kW oraz trzy stacje mobilne o mocy 40 kW każda.

REKLAMA

Znaczną część prac już wykonano i przeprowadzono pierwsze testy ładowania. Okazało się, że oprócz prawidłowej pracy stacji ładowania, mogą one zasilać autobusy w rekordowym tempie. 

Testy odbyły się przy dworcu autobusowym Sobieskiego. Zainstalowano tam ładowarki o mocy 540 kW ze stacjami dokującymi EC Engineering. Autobus SBC ładował się z mocą 533 kW i natężeniem 790A.

EkoEnergetyka podkreśla, że cały proces przebiegł prawidłowo, co, jak zapewnia firma, pozwala przypuszczać, że jest to najszybsza ładowarka na świecie.

REKLAMA

Poznań to kolejny punkt na mapie Polski, który będzie zasilał transport publiczny za pomocą infrastruktury przygotowanej przez Ekoenergetykę.

Ekoenergetyka-Polska jest wiodącym producentem infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych działającym na rynku elektromobilności od prawie 10 lat. Do tej pory firma z Zielonej Góry dostarczyła ponad 500 stacji ładowania do 55 miast w 11 krajach o łącznej mocy prawie 45 MW.

Infrastruktura polskiego producenta zasila pojazdy elektryczne m.in. w Szwecji, Norwegii, Finlandii, Hiszpanii, Francji, Rosji, Singapurze i w Niemczech.

Każdego dnia stacje ładowania w trakcie średnio ponad 1100 ładowań dostarczają do baterii pojazdów ponad 30 MWh energii elektrycznej.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.