EBOR uruchomił projekt PolSEFF

EBOR uruchomił projekt PolSEFF
muffet, flickr cc-by-2.0

Zainaugurowano program, w ramach którego EBOR przeznaczy 150 mln euro na poprawę efektywności energetycznej w polskich {więcej}przedsiębiorstwach. Oprócz preferencyjnej pożyczki beneficjenci mogą liczyć na pokrycie przez Bank 10% kosztów inwestycji.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju w ramach projektu Sustainable Energy Financing Facilities (SEFF) wspiera działania mające na celu zmniejszenie konsumpcji energii w małych i średnich przedsiębiorstw w 15 krajach za pośrednictwem 38 lokalnych banków.

W ramach mechanizmu EBOR dostarcza linie kredytowe, a także pomoc techniczną bankom, które mogą dzięki temu udzielać preferencyjnych pożyczek na projekty termomodernizacyjne sektora MŚP. Średnie pożyczki przy wykorzystaniu SEFF wynoszą ok. 500 tys. euro.

REKLAMA

Projekty tego rodzaju są już realizowane m.in. w Rosji, Bułgarii, Tadżykistanie czy na Ukrainie, gdzie SEFF opiewający na 250 mln euro implementuje Ukrexim Bank.

Polska wersja programu, PolSEFF, została zainaugurowana 26 stycznia w Warszawie. Na projekty mające na celu poprawę efektywności energetycznej w Polsce EBOR przeznaczy 150 mln euro.

W ramach PolSEFF będzie można ubiegać się o kredyty sięgające 1 mln euro w jednym ze współpracujących z EBOR banków – Millennium, BGŻ lub BNP Paribas.

REKLAMA

– Wiele polskich firm z sektora MŚP jeszcze nie zainwestowało w technologie, które stosują już ich konkurenci w innych państwach Unii Europejskiej. Dlatego w procesie produkcyjnym zużywają więcej energii, co sprawia, że polski biznes jest mniej konkurencyjny – czytamy na stronie EBOR.

– Inicjatywa EBOR skierowana jest do małych i średnich firm, które chcą bardziej efektywnie i oszczędnie użytkować energię – mówił podczas inauguracji PolSEFF wicepremier Waldemar Pawlak. – Pomoże to poprawić konkurencyjność przedsiębiorstw, a tym samym całej gospodarki – dodał.

Minister Gospodarki podkreślił, że działania termomodernizacyjne w Polsce zostaną wsparte przygotowywaną przez MG ustawą o efektywności energetycznej, która wprowadzi m.in. białe certyfikaty przyznawane za działania mające na celu obniżenie zużycia energii.

Kredyt w ramach PolSEFF będzie można otrzymać zwłaszcza na przedsięwzięcia, których celem będzie: obniżenie konsumpcji energii o minimum 20% w ramach tzw. „simple and flexible investments”, wzrost wydajności energetycznej o przynajmniej 30% w budynkach użyteczności publicznej i komercyjnych (Building performance investments), inwestycje w energię odnawialną (Renewable energy investments) lub inwestycje w materiały i wyposażenie znajdujące się na specjalnie przygotowanej do tego celu liście (Eligible technology investments).

Jak podkreśla na swojej stronie internetowej EBOR, firmy, które skorzystają z pożyczki w ramach PolSEFF, mogą liczyć na pokrycie przez Bank do 10 procent całkowitego kosztu danego przedsięwzięcia.

red. gramwzielone.pl